Historie Hudební školy YAMAHA Evy Klesové – Hudba pro radost.

Letos slavíme 10 let!

1. dubna 2009  "padlo" rozhodnutí a stala jsem se licenčním partnerem Hudební školy YAMAHA pro ČR a SR, jejíž koncept k nám pronikl přes Německo až z dalekého Japonska.

V září 2009 jsem v Kralupech nad Vltavou otevřela první pobočku.

Během následujících let přišly na řadu další pobočky, jako třeba Mělník a Česká Lípa a pak spousta dalších, ve třech krajích. Byl to rozjetý vlak, který přinášel nejen radosti, ale i starosti.

V roce 2012 YAMAHA pro žáky připravila nové výukové materiály a v roce 2013 jsme prošli fúzí s Hudbou pro radost, z.s., jejíž pobočky jsem převzala.

Dnes provozuji 15 poboček v Ústeckém a Středočeském kraji a Praze: Chomutov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Praha 6, 8, 10, Roudnice nad Labem a Roztoky.

V dnešní době navštěvuje YAMAHA hudební programy po celém světě téměř 600 000 žáků, které na více než 6 000 pobočkách vyučuje přes 20 000 učitelů.

 

Historie Hudební školy YAMAHA v ČR a SR

Hned po změně společenských podmínek v listopadu 1989 začaly do České republiky proudit, spolu s dalším zbožím spotřební elektroniky v nebývalé míře i elektronické hudební nástroje. Především keyboard, dříve známý jen malé skupině odborníků, se stával stále populárnějším a vzhledem ke své ceně vskutku lidovým hudebním nástrojem. Elektronické hudební nástroje byly oblíbené zvláště mezi mladými lidmi, především pro své široké možnosti hudebního využití.

Je proto pochopitelné, že se Hudební školství YAMAHA, které vstoupilo do České republiky v roce 1994, setkalo s širokou odezvou veřejnosti. Později se výrazně rozšířilo jak spektrum nabídky o další nástroje, tak i věkové kategorie.

V roce 1996 byla zahájena výuka hry na kytary a zobcové flétny a velkému zájmu veřejnosti se těší i programy pro předškolní děti První krůčky k hudbě a Rytmické krůčky. Od roku 2000 nabízí Hudební školy YAMAHA programy Popular Music School - výuku na elektrickou kytaru, basovou kytaru a populární zpěv.

Nejnovějším programem Hudební školy YAMAHA je program Music Parade, který budeme nabízet od 09/2019 a je určen pro děti ve věku 4-6 let.

V roce 2019 slaví Hudební škola YAMAHA 25 let v ČR a SR a navštěvuje jí 10 000 žáků na 200 pobočkách.

 

Hudební školy YAMAHA ve světě

Hudební školy YAMAHA působí po celém světě a patří se svými 700.000 žáky a 20.000 učiteli k největším organizacím svého druhu. Vznikly v Japonsku v roce 1954, od roku 1967 fungují v Německu a od roku 1994 působí v České a Slovenské republice.

V Japonsku v padesátých letech minulého stolení neexistovala žádná instituce podobná našim "ZUŠkám", a tak firma YAMAHA v souladu se svým posláním zformovala v roce 1954 program, z jehož základů vznikl koncept "Yamaha Music School". Tento koncept známý u nás pod názvem "Hudební škola YAMAHA" se v následujících letech za podpory japonského ministerstva kultury a "Nadace Yamaha Music Foundation" podařilo zavést v Japonsku a následně se stal oblíbený a vyhledávaný téměř po celém světě.

Velikou výhodou je neustálý dynamický rozvoj, který společnost YAMAHA, jako proslulý výrobce hudebních nástrojů, garantuje. Spolupracuje s předními hudebníky, pedagogy, psychology a dalšími odborníky, kteří se podílí na vylepšování konceptu a jeho přizpůsobování novým vědeckým poznatkům.

Hlavní heslo: "Není nehudebních lidí. Jsou jen nerozvinuté talenty." naznačuje, že se nejedná jen o aktivitu pro bytosti múzami obdařené :-), ale naopak jsou Hudební školy YAMAHA určeny všem, kteří aktivní provozování hudby a skupinového muzicírování považují za neoddělitelnou součást života člověka.